Kiedy wszystkie social media znikną, to twój ślad w Internecie zostawi jedynie strona internetowa. Możesz zapłacić profesjonalistom za stworzenie strony od zera, lub spróbować zrobić ją samemu używając darmowy kreator stron www. Czy jednak warto? Dowiedz się, czy darmowy kreator stron to dobre rozwiązanie.

Darmowy kreator stron www – co to jest i jak działa?

Kreatory stron dają Ci możliwość stworzenia strony internetowej bez znajomości specjalistycznej wiedzy programistycznej. Dzielą się najczęściej na darmowe, płatne, a także darmowe z możliwością rozszerzenia do płatnego planu. Musisz jednak mieć świadomość, że zupełnie darmowe kreatory mają ograniczone możliwości. Zazwyczaj za dodatkowe opcje i funkcje trzeba zapłacić.

Jak dzięki kreatorom możesz stworzyć stronę?

Zanim zaczniesz tworzyć stronę, to przede wszystkim powinieneś wykonać research i sprawdzić polecenia. Wybrać jeden z dobrych i naprawdę darmowych kreatorów stron, jeśli zależy Ci na tym, aby nie zaskoczyły Cię ukryte koszty, a strona rzeczywiście prezentowała się dobrze.

Tworzenie strony w kreatorach jest intuicyjnie proste, bo działa na zasadzie drag & drop (przeciągnij i upuść). Wszystko odbywa się za pomocą wizualnej budowy. Czyli bez znajomości języków programowania. Najczęściej darmowe kreatory stron mają w swoim interface (pulpit do zarządzania) do wyboru kilka prostych szablonów, które możesz dostosować indywidualnie dla siebie. Poniżej przykład zasady działania drag & drop. Uwaga przedstawia on połączenie CMS WordPress i płatnego DIVI. Natomiast wygląda to podobnie w darmowych kreatorach.

Wybór bloku z menu, dodanie bloku (w tym przypadku blok CTA). Dodanie własnej treści, dodanie grafiki w tle i gotowe. Zanim jednak zrobisz jakąkolwiek stronę i “puścisz ją w świat” pamiętaj o RWD. Każda strona internetowa, która dobrze wyświetla się na monitorze musi również spełniać warunki responsywności, aby dobrze wyświetlała się na tabletach i telefonach. Dlatego pamiętaj o przygotowaniu responsywnego projektu strony internetowej (RWD).

Niektóre z darmowych kreatorów mają wbudowaną responsywność, jednak dla pewności warto przygotować projekt wcześniej. Jak każde rozwiązanie tak i kreatory stron mają swoje wady i zalety. Ich znajomość umożliwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji, czy skorzystać z tej opcji, czy może kupić profesjonalną stronę internetową.

Wady i zalety darmowych kreatorów stron internetowych

Istotnie największą zaletą będzie oszczędność gotówki, bo profesjonalne strony zaczynają się od 1000 zł w górę. W darmowych kreatorach jedyne koszty, jakie poniesiesz to domena i hosting. Tutaj musisz zwrócić uwagę, czy wybrany przez ciebie kreator stron umożliwia podpięcie własnej domeny. Najczęściej jest jednak tak, że twoja strona będzie z końcówką nazwy kreatora np. mojastrona.nazwakreatora.pl.

Kolejna z zalet, to stworzenie strony w łatwy i szybki sposób bez znajomości języków programowania i korzystania z pomocy innych osób. Zależnie od kreatora będziesz mieć możliwość wyboru od kilku do kilkudziesięciu różnych szablonów strony, które dopasujesz do swoich wymagań (tło, treści, kolory).

Niestety na tym jednak zalet koniec. Kiedy stworzysz stronę w darmowym kreatorze, to możesz spodziewać się:

  • ograniczonych funkcji,
  • dodatkowo płatnych opcji,
  • w niektórych kreatorach brak możliwości podpięcia własnej domeny,
  • ograniczonej ilość szablonów,
  • ograniczeń w prowadzeniu działań SEO in site (głównie w kodzie strony),
  • braku możliwości rozbudowania strony w przyszłości,
  • braku własnej kopii zapasowej strony,
  • częstych reklamy na stronie.

Ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie.

Czy warto korzystać z darmowego kreatora stron www?

Jeśli odpowiedź ma być szczera to brzmi: to zależy. Głównie od tego, jakie masz cele i do czego ma Ci służyć ta strona w przyszłości. W e-commerce stanowczo się nie sprawdzi. W przypadku strony dla fotografa też niezbyt ze względu na ograniczony transfer, a duże ilości zdjęć w portfolio. Korzystanie z darmowych kreatorów ma sens wtedy, kiedy nie zależy Ci na prowadzeniu działań marketingowych firmy. Nie myślisz w przyszłości o rozbudowie strony, czy zmianach jej funkcjonalności.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Wykorzystanie darmowego kreatora stron sprawdzi się w roli nowoczesnego CV, gdzie umieścisz podstawowe informacje i kontakt do siebie. Sprawdzi się również jako strona wizytówka firmy – czyli dane o firmie, czym się zajmuje i gdzie można ją znaleźć. Darmowe kreatory stron www możesz wykorzystać również do stworzenia portfolio freelancera. W przypadku fotografów i grafików, to jednak słabe rozwiązanie.

Możesz jednak je wykorzystać na wzór działania popularnego Linktree. Zamiast umieszczać kilka, czy nawet kilkanaście linków w swoich social mediach, umieść jeden. Na takiej stronie podziel na kategorię kolumny i wstaw odpowiednie linki np. projektowanie – link do strony, social media – linki do Twoich SM, Prace – link do galerii.