Jaki jest największy problem 99% Przedsiębiorców?

Wyobraź sobie, że pomiędzy Tobą, Twoją firmą i workiem pełnym wskazówek „jak osiągnąć sukces w biznesie?” istnieje luka – przestrzeń pełna informacji, której na co dzień nie dostrzegasz. A to właśnie tam ukryte są odpowiedzi na pytania „CO robić i JAK?” by Twoja firma przynosiła wysokie dochody, satysfakcję i pozostawiała czas na życie prywatne.

To zupełnie tak, jakby w Twojej układance pełnej wartościowych puzzli brakowało kleju, który połączyłby je wszystkie – Ciebie, Twój biznes i trafne wskazówki biznesowe w stylu: „dobra organizacja czasu pracy”, „delegowanie i skuteczne egzekwowanie zadań” czy „marketing w formie video”.

Dlaczego możesz nie widzieć tej luki? Jeśli masz chęci do rozwoju, to odkąd założyłeś firmę koncentrujesz się przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych puzzli, czyli „złotych rad”, które mają pomóc Ci lepiej zorganizować firmę i zwiększyć dochody – czytasz artykuły w Internecie, słuchasz podcastów, kupujesz tańsze i droższe kursy online, uczestniczysz w warsztatach – wszystko po to, by wydobyć z worka porad biznesowych udzielanych przez tych, co „sukces” już osiągnęli, gotowe przepisy na rozwój Twoich pomysłów.

Chcesz złożyć w końcu ten wymarzony obrazek, w którym wszystkie puzzle pasują do siebie i dają Ci satysfakcję z prowadzenia firmy, wielokrotnie wyższe dochody i czas na życie prywatne, ale prawdopodobnie nie masz solidnego kleju – nie przeznaczasz odpowiednio dużo uwagi na obserwację siebie, czyli ukrytych w Twojej podświadomości przekonań, które blokują Cię przed spełnieniem biznesowych marzeń.

Czy to źle, że szukasz u innych sposobu na sukces? Nie. Dobrze, że poszukujesz sprawdzonej wiedzy o tym jak prowadzić firmę, ale spójrzmy prawdzie w oczy – inwestujesz swój czas, a także emocje i pieniądze, a pomimo tego nie masz zadowalających efektów.

Twoja głowa pełna jest sloganów, checklist i szczegółowo rozpisanych procesów o tym „jak skutecznie prowadzić biznes?” – z tą wiedzą prawdopodobnie mógłbyś już wykładać na uczelni wyższej. Naprawdę. Jako mentor i doradca biznesowy obserwuję ten mechanizm od lat – Przedsiębiorcy znają wszystkie podstawowe zasady prowadzenia biznesu. Znają też zaawansowane wskazówki, szczególnie dotyczące branży, w której działają. Ich wiedza jest imponująca, ale jest jeden „mały-duży problem” – piekielnie trudno przekłada się wiedzę na realne działania.

Tak definiuję problem 99% Przedsiębiorców:

wiedzą „CO trzeba zrobić”, ale nie wiedzą „JAK to zrobić u siebie”.

Co daje mentoring biznesowy?

Zgromadzona wiedza pozostanie wyłącznie informacją, jeśli nie wdrożysz jej w działanie. Można porównać biznes do wykładów – informacje dostają wszyscy, którzy chcą i zapłacą, ale tylko nieliczni zrobią z niej użytek. Jak być w gronie tych nielicznych?

I tu wyłania się pierwszy – z mojej perspektywy jako mentora i doradcy biznesowego dla małych firm – najważniejszy efekt mentoringu biznesowego: zrozumiesz JAK WDRAŻAĆ z sukcesem każdą trafną radę biznesową do swojego biznesu i będziesz to robił „na stałe”, a nie tylko na chwilę, kiedy jesteś „na fali emocji, że dasz radę”.

Dodatkowo, Twoja skuteczność potwierdzona widocznymi efektami zbuduje w Tobie porządne pokłady determinacji do dalszego działania, nawet pomimo niesprzyjających okoliczności. I to jest drugi efekt, jaki osiągniesz w dobrze prowadzonym procesie mentoringowym – odkryjesz skąd tak naprawdę bierze się motywacja i determinacja oraz jak utrzymać obie na wysokim poziomie przez długie lata. W końcu prowadzenie firmy to maraton – siły trzeba rozkładać równomiernie przez cały czas.

Co jeszcze udoskonalisz w sobie dzięki mentoringowi? Umiejętność dokonywania trafnych wyborów. Nie chodzi przecież o wdrożenie wszystkich dobrych rad biznesowych. To nie jest możliwe. Chodzi o trafny wybór z worka dobrych rad biznesowych tylko tych dopasowanych do Ciebie i Twojej firmy, bo tylko takie mają szansę dać Ci efekty, jakich oczekujesz.

Jakie są trzy najważniejsze umiejętności Przedsiębiorcy?

Mentoring biznesowy pomaga doskonalić trzy najważniejsze dla każdego Przedsiębiorcy umiejętności: utrzymanie determinacji długoterminowo, trafny wybór wskazówek biznesowych i ich  skuteczne wdrożenie do swojego biznesu na stałe. Brzmi to całkiem prosto i jest trudne, jednocześnie.

Jako mentor i doradca biznesowy każdego dnia obserwuję na indywidualnych sesjach mentoringowych, że to właśnie te trzy umiejętności najczęściej stanowią „PROBLEM” dla Przedsiębiorców. I dlatego na te obszary kładę największy nacisk w procesie rozwoju poprzez mentoring, bo to jest solidny klej do połączenia biznesowych puzzli każdego Przedsiębiorcy.

Co dla Przedsiębiorcy jest „stratą czasu”, a stanowi klucz do sukcesu w biznesie?

Ważna, bo często mylona kwestia – brak tych trzech kluczowych umiejętności nie jest źródłem problemów. Brak tych umiejętności to „tylko i aż” konsekwencja braku innych umiejętności, których większość Przedsiębiorców nie chce doskonalić, bo mają przekonanie, że to będzie „strata ich czasu”.

Te inne umiejętności, potrzebne do wykształcenia w sobie determinacji, mądrości w wyborach biznesowych i skuteczności wdrażania, stanowią tę wspomnianą na początku lukę – przestrzeń, na którą nie zwracasz uwagi, bo skupiasz się na worku z poradami biznesowymi.

Te inne umiejętności, od jakich trzeba zacząć drogę do biznesowego sukcesu to m.in.

  • obserwacja swoich myśli i emocji,
  • wyszukiwanie blokujących przekonań,
  • zamiana lęku w ciekawość,
  • odpoczynek bez wyrzutów sumienia,
  • odróżnianie wniosków od refleksji,
  • umiejętność koncentracji bez napięcia mięśni.

Problem w tym, że te umiejętności nie brzmią jak „zapewnię Ci sukces w biznesie”, więc mało kto chce je doskonalić. A mogę Cię zapewnić, ze dają znacznie więcej niż obiecują – to właśnie one prowadzą  do sukcesu w życiu i biznesie.

Dobry mentoring biznesowy pomoże Ci skierować Twoją uwagę na właściwe tory. Pokaże Ci jak obserwować siebie i jak doskonalić inne umiejętności, co stanowi poszukiwany przez Ciebie klej do Twoich puzzli – klucz do skutecznego wdrażania w życie trafnych rad biznesowych, na stałe i za każdym razem, kiedy podejmiesz taką decyzję.

Po co jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy pomoże także zdiagnozować jakich umiejętności brakuje Przedsiębiorcy, by mógł skutecznie przekładać wiedzę na działanie. Źródłem tych braków są ukryte w podświadomości przekonania, które blokują Przedsiębiorców przed dokonaniem potrzebnych zmian, a także takie emocje jak strach, które nie pozwalają realizować biznesowych wizji.

Podczas indywidualnych sesji mentoringowych mentor biznesowy pomoże Ci odkryć blokujące Cię przekonania i emocje, a jeśli jest jednocześnie doradcą biznesowym, to nauczy Cię „jak i na co patrzeć?” – by wybierać wskazówki biznesowe dopasowane do Ciebie i Twojego biznesu.

Jakie są efekty mentoringu biznesowego?

Wyobraź sobie, że:

  • Masz motywację i determinację do długofalowego działania w biznesie.
  • Wiesz, które rady są dopasowane do Twojego biznesu i nie tracisz czasu na pozostałe.
  • Potrafisz skutecznie wdrożyć w życie te rady biznesowe, które wybrałeś. Na stałe.

Z mieszanki tych trzech umiejętności wyłania się Przedsiębiorca, który wie „CO robić i JAK?” by jego firma przynosiła wysokie dochody, satysfakcję i pozostawiała czas na życie prywatne. Przedsiębiorca, który ma wszystkie puzzle i solidny klej, by je połączyć we właściwy sposób i dzięki temu zrealizować swoje biznesowe marzenia. Przedsiębiorca, który „widzi to, czego wcześniej nie widział” – czerpie informacje ze swojej podświadomości, by wyeliminować szkodliwe przekonania i osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości i znacznie powyżej poziomu, na jakim jest obecnie.

Wyższe dochody, mniejsza liczba godzin pracy i większa satysfakcja – tak najkrócej mogłabym opisać efekty mentoringu biznesowego. Czy są jakieś skutki uboczne? Tak. Mentoring jest źródłem zmiany, a więc wszystko, czego nauczysz się w obszarze prowadzenia firmy, będziesz mógł z powodzeniem wykorzystać w życiu prywatnym – tak samo skutecznie zrealizujesz swoje niebiznesowe marzenia.

A przy okazji jeszcze: nauczysz się w pełni odpoczywać i wyciszać swój umysł, odkryjesz w sobie źródło spełnienia i satysfakcji, osiągniesz stan wewnętrznego spokoju bez względu na okoliczności i zaczniesz częściej odczuwać radość. Twoje życie będzie miało słodki smak, bo.. zrozumiesz, z której strony je ugryźć 😉

Jesteś gotowy włożyć wysiłek, by odkryć przepis na sukces Twojej firmy? Jeśli tak, to poszukaj dobrego mentora i zainwestuj w spotkania indywidualne. W procesie mentoringowym dowiesz się o sobie tego, czego nie widzisz, a co skrywa klucz do Twojego sukcesu w życiu i biznesie.

Ewa Błońska