Blog lub dział z aktualnościami to zakładka, która pozwala na prowadzenie działań content marketingowych wspierających budowanie wizerunku firmy czy marki, pozycjonowanie SEO strony internetowej i sprzedaż produktów czy usług. Skąd brać pomysły na content na bloga i jak wyróżnić swoje wpisy blogowe na tle tych, które użytkownicy sieci mogą spotkać u konkurencji? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące prowadzenia bloga na stronie.

Pomysły na content na bloga – sprawdzone źródła

Konkurencja

W wielu publikacjach, które mają dostarczyć odpowiedzi na pytanie skąd brać pomysły na content na bloga, można przeczytać, że przy planowaniu wpisów warto inspirować się działaniami konkurencji. Choć jest to prawda, to należy przyjąć ją z lekkim przymrużeniem oka. Inspirowanie się konkurencją jest bowiem często rozumiane zbyt dosłownie. Nie chodzi o to, by powielać na swoim blogu treści, które były już wielokrotnie omawiane w konkurencyjnych witrynach. Znacznie lepiej opracowywać bardziej niszowe tematy, wyróżniające stronę na tle innych. Czym więc się inspirować? Długością wpisów, stylem pisania, grafikami, metodami promocji produktów i usług – konkurencja ma w tych aspektach znacznie większe doświadczenie, któremu można zaufać.

Własna firma

Blog na stronie internetowej to doskonałe miejsce do budowania wizerunku firmy. Dobrze na jego łamach publikować wpisy, które przybliżą użytkownikom jej działalność. Treści na blogu w witrynie mogą dotyczyć na przykład stosowanych w firmowym zakładzie technologii, filozofii marki, wyróżnień i nagród, jakie otrzymała firma w ostatnim czasie, a nawet pracowników, którzy są w niej zatrudnieni, Inspiracją do tworzenia angażujących treści na bloga mogą być również rozmaite wydarzenia wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak wyjazdy integracyjne i jubileusze, a także konferencje i targi branżowe. Szczególnie pasują na bloga w formie działu z z aktualnościami.

Kalendarz

Pomysły na content na bloga można czerpać również z kalendarza! W ciągu roku nie ma bowiem dnia, który nie byłby poświęcony jakiemuś świętu, idei czy osobistości. Mniej i bardziej popularne święta można wykorzystać do promowania własnej działalności, tworząc na ich podstawie ciekawe wpisy blogowe. Oto przykłady popularnych zabiegów content marketingowych inspirowanych kalendarzem, których listę ogranicza w zasadzie tylko ludzka wyobraźnia.

  • promocje na Black Friday, Cyber Monday, Karnawał i Święta kościelne;
  • akcje na Walentynki, Dzień dziadka/babci/mamy/taty/dziecka;
  • teksty poradnikowe związane z wakacjami, powrotem dzieci do szkoły, wiosennimi porządkami itp;

oraz wiele, wiele innych.

Wydarzenia

Inspiracją do tworzenia contentu na bloga mogą okazać się również wydarzenia, o których wiele się mówi. Brexit, zmiany klimatyczne czy pożary w Australii to tylko niektóre przykłady z tych bieżących. Przy odrobinie kreatywności można na ich bazie stworzyć ciekawy i angażujący content czy też akcję marketingową. Obecne w sieci firmy i marki odnoszą się do wymienionych wydarzeń w różny sposób. Niektóre sklepy internetowe przekazują np. 1% z dochodów na ratowanie ofiar pożarów w Australii czy proponują nowe, ekologiczne opakowania przesyłek – akcji tego typu jest wiele, a każdą z nich można opatrzyć osobnym wpisem na blogu firmowym.

Inne pomysły na content na bloga – zawartość kreatywna

Blog kojarzy się z artykułami, jednak nie tylko one mogą pojawiać się na łamach tej sekcji na stronie internetowej. Równie dobrze, w dziale z aktualnościami można publikować zdjęcia i grafiki. W takiej formie można na przykład informować o promocjach, wydarzeniach, konkursach, zmianach, nowych produktach i usługach oraz konferencjach. Jeśli ma się czas, można też pomyśleć o contencie audio czy wideo. Coraz częściej na blogach pojawiają się również rozmaite wpisy interaktywne – nie tylko teksty, które można komentować, ale również ankiety i aplikacje w formie gier online. Im ciekawszy i bardziej innowacyjny content, tym lepiej.

Skąd brać pomysły na content na bloga, gdy nie ma się czasu na jego tworzenie?

W przypadku, gdy nie ma się czasu na tworzenie zawartości bloga, warto wykorzystać do jego prowadzenia content zewnętrzny. W jaki sposób? Na przykład, polecając na blogu ciekawe artykuły tematyczne znalezione na portalach związanych z prowadzoną działalnością. Oczywiście, nie poleca się linkowania do publikacji autorstwa bezpośredniej konkurencji, co może przyczynić się do utraty własnych klientów. Dobrze jednak rekomendować teksty znanych magazynów i portali branżowych, jak również vlogi i video na YouTube różnego typu influencerów. Rekomendowanie tego typu contentu jest działaniem z korzyścią dla obu stron.

Podsumowując, odpowiedzi na pytanie skąd brać pomysły na content na bloga, jest naprawdę wiele. Przy planowaniu wpisów blogowych da się inspirować konkurencją, bieżącymi wydarzeniami, kalendarzem czy własną firmą, tworząc zarówno klasyczne artykuły blogowe, jak i kreatywne grafiki, video czy ankiety i aplikacje. W przypadku, gdy nie ma się czasu (lub pieniędzy czy ochoty) na tworzenie własnych treści i innych elementów zawartości na blog, można korzystać ze źródeł zewnętrznych, polecając wpisy, vlogi i akcje portali tematycznych czy influencerów. Możliwości ogranicza w zasadzie jedynie ludzka wyobraźnia.