Hotjar to narzędzie analityczne, dzięki któremu uzyskujemy ogromną wiedzę na temat tego, w jaki sposób użytkownicy zachowują się na naszej stronie. Jest ono zaprojektowane specjalnie dla właścicieli i twórców stron – każdy jednak uzyska dzięki niemu coś innego. Wydaje się, że wśród narzędzi tego rodzaju Hotjar jet jedną z najciekawszych z dostępnych obecnie propozycji. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie pewnej wiedzy o tym, co na naszej stronie jest zrobione dobrze, a co wypadało by zmienić, co z kolei pozwala na osiągnięcie większych zysków.

Co to jest Hotjar?

Hotjar to zaawansowane narzędzie analityczne, które pozwala na uzyskanie strategicznych informacji o naszej stronie internetowej, a przede wszystkim tego w jaki sposób korzystają z niej odwiedzający. Narzędzie jest płatne, ale posiada również swoją darmową wersję o bardzo dużym zakresie możliwości. O ile wiele osób korzysta przede wszystkim z wersji darmowej, wykupienie wersji płatnej wydaje się opłacalnym krokiem. Zyskuje się dzięki temu przede wszystkim możliwość zapisu większej ilości nagrań aktywności na stronie, dzięki czemu potencjał wykonywania długoterminowych analiz jest zdecydowanie większy.

Jak działa Hotjar?

Rozpoczęcie pracy z programem jest bardzo proste, aczkolwiek niezbędny jest do tego dostęp do kodu strony. Po zalogowaniu na stronie programu – a trwa to zaledwie kilka minut – należy uruchomić nowy projekt, co jednocześnie generuje stosowny fragment kodu. Fragment ten następnie wstawia się w sekcji HEAD analizowanej strony. Od tego momentu do strony Hotjar zaczynają wpływać informacje dotyczące ruchu na stronie, oraz uzyskujemy dostęp do stosownych raportów.

Do czego służy Hotjar?

Program daje ogromne możliwości. Aby najlepiej je zobrazować, należy omówić najważniejsze jego funkcje osobno. Pierwszą z nich jest jest heatmapa, która oblizuje to, jakie miejsca w obrębie witryny klikane są z jaką częstotliwością. Całość opracowana jest w bardzo przyjaznej formie graficznej, dzięki czemu użytkownik programu uzyskać interesujące go informacje w łatwej do zrozumienia formie. Dzięki temu uzyskuje się podstawowe dane na temat elementów znajdujących się na stronie i zainteresowania z jakim się spotykają. Można w ten sposób na przykład „wykryć” znajdujący się na stronie przycisk, czy dowolny inny element, który nie przynosi żadnych realnych korzyści i go usunąć. Heatmapy zawierać mogą również informacje o ruchach kursora myszy i skrollowaniu. Dzięki temu można zobaczyć, które miejsca na stronie przyciągają najwięcej uwagi, a które najmniej. Uzbrojony w taką wiedzę właściciel strony może umieścić na niej ważne elementy w najbardziej „atrakcyjnych” miejscach. Bardzo istotna jest analiza skrollowania, co dotyczy przede wszystkim dłuższych segmentów tekstu. Dane tego rodzaju zawierają informację o tym dokąd dochodzą czytelnicy strony, a gdzie kończy się uwaga większości z nich. Uzyskuje się w ten sposób narzędzie służące ocenie umieszczonych treści pod kątem ich atrakcyjności dla odbiorcy.

Bardzo ważną funkcją programu Hotjar jest nagrywanie aktywności osób odwiedzających stronę. Jest to dokładnie tym, co można sobie wyobrazić. Program rejestruje jako film ruchy kursora myszy w witrynie, wszystkie zatrzymania, kliknięcia, czas spędzony w różnych miejscach. Dzięki temu można zobaczyć, jak w czasie rzeczywistym goście korzystają ze strony i przyjrzeć się jej pod kątem funkcjonalności.

Niezwykle ważnym narzędziem w obrębie Hotjara jest analiza ścieżek (ang. funnels). Program zbiera informacje na temat tego, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po zdefiniowanej ścieżce w obrębie witryny. Informacje takie przekazywane są w formie przedstawionych graficznie statystyk, dzięki czemu można dowiedzieć się w przypadku których ścieżek odwiedzający dochodzą do końca, a gdzie tracą zainteresowanie. Bardzo podobnie działa analiza formularzy i ankiet. Pozwala na uzyskanie informacji o ich mocnych i słabych punktach. Usunięcie jednego elementu w formularzu, lub zastąpienie go innym może pozwolić na znaczne poprawienie wyników – zainteresowania ze strony użytkowników strony.

Dla jakich przedsiębiorców narzędzie jest przeznaczone?

Jak już wspomniano we wstępie, Hotjar przeznaczony jest zarówno dla właścicieli stron internetowych, jak i dla pozycjonerów. Pierwsi z nich skorzystają przede wszystkim na możliwości oceny kontentu znajdującego się na stronie, oraz jego układu. Tak na przykład osoby, które na swojej stronie umieszczają ważne linki i reklamy mogą dzięki programowi uzyskać wiedzę na temat tego, gdzie powinny, a gdzie nie powinny się one znaleźć. Bardzo dużo zyskają również właściciele sklepów internetowych. Dobra, albo wręcz przeciwnie – słaba sprzedaż jakiegoś produktu, może zależeć od wielu czynników – w dużej mierze również od architektury strony. Dzięki analizie ścieżek można wskazać na słaby punkt na drodze od strony głównej do sfinalizowania transakcji, który sprawia, że zbyt wiele osób nie decyduje się na zakup.

Dla osób zajmujących się pozycjonowaniem Hotjar to potężne narzędzie. Umożliwia ono przyjrzenie się dokładnie temu w jaki sposób strona jest używana prze odbiorców, oraz dlaczego jedne elementy cieszą się większym, a inne mniejszym zainteresowaniem. Tego rodzaju wiedza jest absolutną podstawą. Można dzięki niej zmienić aranżację strony w taki sposób, by zarówno była bardziej atrakcyjna dla użytkowników, jak i skupiała ich uwagę na elementach, które są w danym przypadku najważniejsze.

Jak Hotjar pomaga rozwinąć własną firmę?

W dzisiejszych czasach obecność internetowa to podstawa. Jakkolwiek wszędzie słyszymy taki sformułowanie, mało kto widzi, jakie jest ono banalne. Obecność w sieci to oczywistość dla milionów właścicieli firm. Przy tak dużej konkurencji liczy się przede wszystkim widoczność, a także skuteczność strony. Dobrze zaprojektowana witryna powinna prowadzić odbiorcę dokładnie tam, gdzie powinien dojść. Mogą to być na przykład kluczowe informacje zachęcające do skorzystania z usług, formularz kontaktowy, czy finalizacja zakupu w sklepie internetowym. Narzędzie analityczne, jakim jest Hotjar pomaga osiągnąć ten cel.