Spis treści
Z racji obecnie panującej sytuacji na świecie, wiele firm było zmuszonych do tego, by przejść w tryb pracy zdalnej. Większość z nich nigdy nie planowała takiej zmiany, więc było to dla nich nie tylko dużym zaskoczeniem, ale i problemem. Pomimo tego, że praca zdalna ma wiele zalet, wiąże się ona także z wyzwaniami, którym trzeba sprostać. W dzisiejszym artykule omówimy obie te kwestie.
Nierealne marzenia…przynajmniej na początku
Praca zdalna. Jaki widok przychodzi Ci do głowy, jak słyszysz te dwa słowa? Wyobrażasz sobie siebie przed komputerem w piżamie i ciepłych kapciach? Już planujesz przeprowadzkę na Bali i pracę z widokiem na tamtejszą plażę? A może jesteś przerażony samą wizją pracy poza biurem?
Oczywiście, praca niektórych osób wygląda w ten sposób, że leżąc na plaży, wykonują swoje obowiązki. Jednakże zazwyczaj dojście do takiego etapu wiąże się z masą przygotowań i zmian. Co więcej, nawet wtedy, nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od stanowiska i konkretnej branży, w jakiej dana osoba działa.
Być może ciągle słyszysz, jak Twoi znajomi zachwalają pracę zdalną. Co, jeśli dla Ciebie takie wyobrażenie nie jest przyjemne? Nie powinno być to niczym dziwnym, w końcu nie jest to rozwiązanie dla każdego. Twoja postawa może również wynikać z tego, że posiadasz błędne wyobrażenie takiej pracy.
Wyzwania, którym będziesz musiał sprostać
Zaczniemy od wymienienia rzeczy, na które trzeba się przygotować, chcąc przejść w tryb pracy zdalnej. Nie należą one do najłatwiejszych zadań, dlatego należy zdawać sobie z nich sprawę.
Precyzyjne zaplanowanie
Żadna firma nie będzie dobrze działać, jeśli nie spisze procedur i zasad pracy zdalnej. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do plików z tymi informacjami. Tyczy się to również wszelkich instrukcji działania, a także zakresu obowiązków każdej osoby. Pamiętaj również, że pracownicy powinni móc skontaktować się ze sobą w łatwy sposób. Z tego powodu należy zapewnić im odpowiednie narzędzia do komunikacji. Jeżeli w danej firmie nie ma stałych godzin pracy, warto by pracownicy wiedzieli, kiedy dana osoba pracuje. Dzięki temu nie będą kontaktować się z nią w czasie przerwy lub dnia wolnego. W ten sposób przechodzimy do kolejnego istotnego punktu.
Kultura pracy zdalnej
Wiesz już, że pracownicy powinni znać zasady pracy zdalnej. Muszą również wiedzieć, w jaki sposób mają komunikować się z pozostałymi pracownikami. Ważne, by wszyscy mieli dostęp do tych samych narzędzi komunikacyjnych i znali harmonogram spotkań. Warto ustalić codzienne spotkania wszystkich pracowników. Nie muszą być one długie, ale powinny się odbywać. Jest to świetny sposób na pozostanie w kontakcie i zaplanowanie przebiegu danego dnia.
Jedną z najważniejszych kwestii jest także sposób rozliczania z wykonywanej pracy. Pracownicy muszą wiedzieć, czy będą rozliczani za wykonanie danego obowiązku, czy za każdą godzinę na niego poświęconą. Ważne, by ustalić takie kwestie jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień.
Dobrze zaplanuj swój dzień
Zaplanuj swój dzień i godziny pracy, a następnie się ich trzymaj. Dzięki temu będziesz o wiele lepiej zorganizowany. Pamiętaj także o dodaniu przerw do swojego harmonogramu! W końcu każdemu należy się chwila odpoczynku i przerwa na jedzenie. Tak jak już wspominaliśmy, powinieneś zadbać również o to, by inni pracownicy wiedzieli, kiedy masz przerwę. Wtedy nie będą Ci w niej przeszkadzać.
Wydziel oddzielne miejsce pracy
Wiemy, że nie dla każdego ten punkt będzie możliwy do wykonania. W końcu nie wszyscy mają wystarczającą ilość miejsca w mieszkaniu, by wydzielić w nim osobną przestrzeń na biuro. Postaraj się jednak znaleźć swój kąt do pracy. Nie musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu.
Istotne jest to, byś dobrze się w nim czuł. Zadbaj o to, by zachowywać tam porządek. Chyba nie chcesz dodatkowo się rozpraszać, prawda? Bardzo ważne jest również to, by w miarę możliwości, kąt ten był przeznaczony jedynie do pracy. Dzięki temu, po wykonaniu przez siebie obowiązków będziesz mógł „wyjść z pracy” i wrócić do niej dopiero następnego dnia.
Zadbaj o dobrą organizację
Kolejną istotną kwestią jest to, by odpowiednio dobrać pracowników. Muszą być oni świetnie zorganizowani. Nie jest to dużym problemem w momencie zatrudniania nowych osób. Jednak, co zrobić, jeśli firma działała wcześniej stacjonarnie, a nagle ma zmienić swój tryb pracy? Nie martw się. W takiej sytuacji również da się temu sprostać. Niesamowicie istotne będą wspomniane już wcześniej zasady działania i instrukcje. Jeśli wiesz, że dana osoba nie potrafi sama zorganizować swojej pracy, pomóż jej ustalić plan dnia.
Zaufanie
Przejdziemy teraz do jednego z największych wyzwań, czyli zaufania. Aby firma prawidłowo działała w trybie zdalnym, pracownicy muszą sobie ufać. Szef musi wierzyć, że pracownicy będą wypełniać swoje obowiązki w ustalonym czasie. Nie może co pięć minut zawracać im głowy, chcąc sprawdzić, czy faktycznie wykonują swoją pracę. Takim zachowaniem jedynie wybije ich z rytmu działania. Co jest lepszym rozwiązaniem? Zaczekanie, aż wypełnią dany obowiązek. Dzięki temu można ocenić jakość i efektywność wykonanej przez nich pracy.
Zalety pracy zdalnej
Teraz powiemy Ci, dlaczego Twoi znajomi tak bardzo mogą lubić pracę zdalną. Jeżeli firma spełni wymienione wcześniej zasady, taki rodzaj pracy posiada naprawdę wiele zalet.
Większy wybór pracodawcy i pracowników
Wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda tradycyjne poszukiwanie stacjonarnej pracy. Ofert szukamy jedynie w miejscu zamieszkania lub jego okolicy. Jeżeli trafimy na ogłoszenie idealnej dla nas pracy z innego miejsca, czasami rozważamy przeprowadzkę. Nie dla każdej osoby będzie ona jednak możliwa.
W przypadku pracy zdalnej wcale nie musimy się tym przejmować. Nie musimy ograniczać obszaru swoich poszukiwań, w końcu i tak nie będziemy musieli tam dojeżdżać. Tak samo działa to w drugą stronę. Pracodawca może znaleźć idealnego pracownika, nie patrząc na to, gdzie mieszka. W końcu nie będzie musiał ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z jego przeniesieniem i zapewnieniem mu zakwaterowania.
Zmniejszenie kosztów
Kolejnym plusem pracy zdalnej jest zmniejszenie kosztów. Pracodawca oszczędza na tym, że nie musi wynajmować żadnego biura. Co więcej, zarówno on, jak i jego pracownicy oszczędzają na paliwie. W końcu nie muszą przecież nigdzie jeździć. Dzięki temu unikają także stresu związanego ze staniem w korkach.
Pracuj gdzie chcesz
Przechodzimy do zalety, którą opisywaliśmy na początku tego artykułu. Jeżeli jesteś dobrze zorganizowaną osobą i będziesz w stanie dostosowywać się do zaplanowanego przez siebie wcześniej harmonogramu, nie ma przeciwwskazań do tego, byś zaczął podróżować. Pamiętaj jednak o tym, byś w czasie pracy unikał zbędnego rozpraszania. Zamiast leżeć na plaży, znajdź dobre miejsce do pracy. Plaża nie ucieknie i możesz z niej korzystać w czasie wolnym. W czasie pracy powinieneś być jednak skupiony.
O czym warto pamiętać?
Wiesz już, jakie są zalety pracy zdalnej. Zdajesz sobie również sprawę z tego, że taka praca wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Tylko od Ciebie zależy, czy wybierzesz stacjonarny, czy zdalny tryb pracy. Pamiętaj także, że nie każda firma będzie w stanie pracować w taki sposób.
Jeżeli jesteś pracodawcą i zainteresował Cię temat pracy zdalnej, zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie możliwe dla Twojej firmy. Jeśli wiesz, że niektórych stanowisk nie da się przenieść z biura, mamy dla Ciebie pocieszającą wiadomość. Możesz ustalić, że te osoby dalej zostaną w biurze, a reszta przejdzie w tryb pracy zdalnej. Dzięki temu będziesz mógł zmniejszyć powierzchnię biura i ograniczyć rachunki.