Spis treści
Czy pozycjonowanie sklepu jest koniecznością?
Pozycjonowanie jest jedną z form marketingu internetowego, a co za tym idzie, powinno zadbać o wzrost sprzedaży w sklepie. I faktycznie dzieje się tak, jeżeli optymalizacja strony zostanie wykonana prawidłowo, czyli zgodnie z zasadami SEO. Wtedy możemy liczyć na wysoką pozycję naszej witryny na najważniejsze dla nas słowa kluczowe. Należy wziąć jednak pod uwagę, że pozycjonowanie sklepu jest procesem długofalowym, wobec czego na próżno oczekiwać wspaniałych wyników po upływie trzech miesięcy od rozpoczęcia prac.
Pomimo tego, że pozycjonowanie przynosi efekty dopiero po kilku, bądź kilkunastu miesiącach, nie można zaprzeczyć temu, że jest ono koniecznością. Może z wyjątkiem jednej sytuacji, kiedy sklep jest naszym hobby i nie oczekujemy od niego stałych dochodów. W każdym innym przypadku, SEO jest czymś, co powinno zostać uwzględnione w planach marketingowych. Dlaczego? Z kilku konkretnych powodów.
- Korzyści płynące przez długi czas
W odróżnieniu oo reklam, takich jak Google Ads, czy Facebook Ads, pozycjonowanie, gdy już zyska na swojej sile, będzie przynosiło zyski przez wiele miesięcy. Oznacza to, że raz, dobrze wykonana optymalizacja strony będzie ją utrzymywała na wysokich pozycjach, co przyczyni się do zwiększenia ruchu oraz ilości składanych zamówień. Można to porównać do dochodu pasywnego, ponieważ działa to niemal na identycznej zasadzie.
- Strona przyjazna użytkownikowi
Na pozycjonowanie sklepu nie składają się wyłącznie teksty, czy zmiany w kodzie strony. Pozycjonowanie to również bardziej intuicyjne menu, łatwość poruszania się po stronie oraz zoptymalizowane obrazy. To wszystko składa się na przyjemne korzystanie ze sklepu, co jest korzyścią nie tylko dla użytkownika, ale także dla nas, z tego względu, że ludzie chętniej przeglądają witrynę, która im tego nie utrudnia, a co za tym idzie, pozostają na niej dłużej. Google bierze pod uwagę ilość czasu spędzaną przez odwiedzających na stronie i również na tej podstawie wyznacza jej pozycję.
- Zwiększona rozpoznawalność marki
Jeżeli witryna została wypozycjonowana na wiele fraz kluczowych, osiągnęła dobrą pozycję oraz pojawiają się na jej temat wzmianki na niepowiązanych z nami portalach, będzie się wyświetlała znacznie częściej, co wpłynie zarówno na większą rozpoznawalność naszej marki oraz na zaufanie do niej. To z kolei przekłada się na przyrost osób odwiedzających nasz sklep oraz więcej zapytań ofertowych.
- Zdominowanie konkurencji
Dzięki wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania mamy możliwość pojawiania się wyżej, niż nasza konkurencja. W ten sposób przyciągamy potencjalnych klientów do naszego sklepu, którzy zaczną łączyć naszą witrynę z konkretnymi produktami, jednocześnie zapamiętując w czym konkretnie się specjalizujemy.
- Budowa dobrego wizerunku
Mało kto decyduje się na złożenie zamówienia w sklepie, który wygląda na zaniedbany, a jeszcze mniej osób, poszukując konkretnego produktu odwiedza drugą lub trzecią stronę wyników wyszukiwania. W tym tkwi cały sens. Nie można nastawić się na wysoką konwersję sprzedaży, jeżeli witryna nie będzie miała wysokiej pozycji (chyba, że jest wykonywany naprawdę dobry marketing poprzez kanały social media). Zarówno wizualna, jak i techniczna optymalizacja strony mogą sprawić, że nasz sklep będzie odbierany jako profesjonalny. Co więcej, prowadząc dodatkowo firmowego bloga, możemy dodawać pomocne treści, które wykreują z nas specjalistów w naszej branży.
- Szeroka skala działania
Pozycjonowanie sklepu może być zarówno lokalne, jak i globalne. Internet nie ma granic, a to oznacza, że oprócz do docelowych odbiorców, mamy możliwość trafienia do klientów z całej Polski, jak i świata. Również ten aspekt w dużym stopniu wpływa na sprzedaż, rozpoznawalność marki oraz marketing szeptany.
Optymalizacja strony wymaga wiele pracy, jednak wyżej opisane korzyści w całości rekompensują poświęcony jej czas. Pozycjonowanie może okazać się jedną z najskuteczniejszych metod reklamy w sieci, o ile wszystko zostanie odpowiednio przemyślane i zrealizowane.
Najważniejsze aspekty podczas pozycjonowania sklepu internetowego
Jednorazowa optymalizacja nie wystarczy, aby wzbić się na wyżyny w wynikach wyszukiwania. Na skuteczne pozycjonowanie stron składa się szereg zasad, których należy przestrzegać, aby uzyskać zamierzony efekt. Kilka z nich ma swoje odniesienie do eCommerce. Wdrażając po kolei każdą z zasad, z czasem możesz zacząć upatrywać znacznie większego ruchu w twoim sklepie.
1. Budowa sklepu
Aspekt wizualny to pierwsza rzecz, jaka jest brana pod uwagę przez użytkownika po wejściu na stronę. Jeżeli strona będzie nieczytelna, a poruszanie na niej utrudnione, to można mieć pewność, że użytkownik szybciej ją opuści, niż wykona inne, korzystne dla Ciebie działanie. Na co tutaj należy zwrócić uwagę?
- Menu
Ułożenie menu w żadnym wypadku nie powinno być chaotyczne. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podstron wedle ich wartości.
Przykład: Strona główna > Odzież sportowa > Buty sportowe > Akcesoria sportowe
Najważniejsze jest to, aby produkty były dobrze skategoryzowany oraz żeby można było łatwo do nich dotrzeć.
- Linkowanie wewnętrzne
Linki są istotne zarówno dla robotów Google, jak i użytkowników. Obydwu grupom ułatwiają poruszanie się po stronie, dzięki czemu pierwsza z nich może zaindeksować wszystkie treści, a druga dotrzeć do każdego produktu i strony. Klasycznym rozwiązaniem jest linkowanie Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Produkt. Niekoniecznie jednak warto bazować wyłącznie na tym, ponieważ jeżeli sklep jest nieco bardziej rozbudowany, to niektóre podstrony mogą zostać niezauważone. Innymi słowy, należy tak zbudować strukturę linkowania, aby po zamieszczonych linkach można było dostać się do każdej strony. Należy przy tym pamiętać o monitorowaniu poprawności linków, aby wszystkie były aktualne i nie generowały błędów 404.
- Poprawne adresy URL
Najczęstszym błędem, jaki można spotkać w wielu adresach URL, to ciągi liter i cyfr. Często zapomina się o optymalizacji adresów URL, pomimo tego, że mają one realny wpływ zarówno na komfort poruszania się po stronie, jak i pozycjonowanie. Adres URL powinien zawierać etapy, które przeszedł użytkownik oraz najważniejsze dla witryny słowa kluczowe, oddzielone myślnikami.
Przykład: twojsklep.pl/odziez-sportowa/kurtki-sportowe
2. Optymalizacja znaczników meta
Metatagami, które mają największy wpływ na pozycjonowanie sklepu są TITLE oraz DESCRIPTION. Pierwszy z nich jest tytułem strony, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania, drugi zaś jej opisem, wyświetlającym się nieco niżej. Metatagi nie powinny zawierać wyłącznie samych słów kluczowych, ponieważ ich zadaniem jest zachęcenie użytkownika do odwiedzenia sklepu.
- TITLE
Tytuł powinien mieć od 50 do 70 znaków. To on ma większy wpływ na pozycjonowanie, więc warto zawrzeć w nim podstawowe informacje o firmie wraz z najważniejszym słowem kluczowym.
Przykład: TwojSklep.pl – Sklep sportowy z odzieżą i akcesoriami piłkarskimi
- DESCRIPTION
Na opis mamy do wykorzystania 156 znaków. Trzeba uważać, żeby nie przekroczyć tej ilości, ponieważ jeśli tak się stanie, to tekst zostanie w połowie ucięty. W opisie najlepiej zawrzeć call to action.
Przykład: TwojSklep.pl to sklep sportowy z bogatym asortymentem. U nas znajdziesz takie produkty jak buty sportowe, czy odzież techniczną. Sprawdź bieżące promocje!
3. Optymalizacja treści znajdujących się na stronie
Treści to tak naprawdę większość strony i to właśnie one w dużym stopniu przyczyniają się do pozycjonowania. Mogą to być opisy kategorii, produktów, wpisy na bloga, czy opisy konkretnych podstron. Bez wątpienia tworzenie treści jest jednym z najbardziej czasochłonnych działań podczas optymalizacji strony. Jak w wielu przypadkach, tak również w tym, trzeba mieć na uwadze kilka aspektów, które są zaniedbywane najczęściej, co przekłada się na spadek widoczności witryny.
- Słowa kluczowe
To właśnie one odgrywają najważniejszą rolę w pozycjonowaniu. Dobrze dobrane słowa kluczowe stanowią połowę sukcesu. Dobór słów kluczowych najlepiej zacząć od produktów, jakie mamy na sklepie oraz branży, w jakiej go prowadzimy. Ponadto, warto prześledzić słowa kluczowe, które stosuje konkurencja. Te będą najtrafniejsze.
Innym sposobem jest wykorzystanie zewnętrznych narzędzi, takich jak: Planer słów kluczowych znajdujący się w panelu Google Ads, Senuto, Übersuggest, Google Trends, czy AnswetThePublic.
Warto także podpytać samego Google’a. Do każdego wyszukiwanego słowa, Google, na dole wyników ukazuje słowa podobne, bądź dopasowane do tego, które jest wyszukiwane. Dzięki temu można stworzyć listę naprawdę wartościowych słów kluczowych.
Kiedy już mamy listę słów kluczowych, na jakie chcemy pozycjonować naszą stronę, nasuwa się pytanie, w jaki sposób ich używać? Przede wszystkim nie za często. Błędne jest przekonanie, że im więcej zostanie użyte słów kluczowych w tekście, tym ma on większą siłę pozycjonowania. Roboty Google nieustannie są modyfikowane, dzięki czemu potrafią rozróżnić merytoryczny tekst pozycjonujący od tego, który posiada nadwyżkę słów kluczowych.
Kopiowanie lub powielanie tekstów także nie wchodzi w grę. Prawdopodobnie jest to najgorsze działanie, jakie można wykonać. Witryna wtedy nie tylko nie zyskuje pozycji, ale również drastycznie spada. Każdy opis produktu, kategorii, czy podstrony powinien być unikatowy. Nie doprowadzi to również do sytuacji w której występuje tzw. kanibalizacja słów kluczowych.
Słowa kluczowe można odmieniać. Nie muszą być one identyczne, jak te w wynikach wyszukiwania, ponieważ brak spójności w tekście, roboty także wykryją. Odmienione słowo kluczowe nie traci na swojej wartości.
Podsumowując, każdy tekst ze słowami kluczowymi powinien wnosić wartość oraz być unikalny. Do jednego tekstu dobieramy trzy słowa kluczowe, z czego każde z nich może być odmieniane i każde z nich powtarzamy do 5 razy (w zależności od długości tekstu – im dłuższy tym więcej).
- Nagłówki
Każdy tekst, niezależnie od tego czy to opis podstrony, czy kategorii, powinien zawierać minimum 3 nagłówki, kolejno: H1, H2 oraz H3. W każdym z nagłówków umieszczamy po jednym słowie kluczowym, od najważniejszego, do najmniej ważnego.
Nagłówek H1 stosujemy tylko jeden raz. Jeżeli będzie go więcej, to roboty Google otrzymają niezrozumiały przekaz, co do tematu danego tekstu, tym samym niekoniecznie dobrze indeksując daną podstronę.
Pozostałe nagłówki można stosować wielokrotnie, jednak optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nagłówka H2 również tylko raz, a jeżeli potrzebujemy ich więcej to posługujemy się już wyłącznie nagłówkiem H3, pamiętając o tym, żeby w każdym znalazło się słowo kluczowe.
- Ilość znaków w tekście
Przyjęło się stwierdzenie, że im tekst jest dłuższy, tym lepiej. Pytanie, czy wtedy także jest merytoryczny? W zależności od tego, jakiego rodzaju tekst piszemy, warto przyjąć pewne wartości, dzięki którym się nie pogubimy.
Strona główna – 3500 znaków ze spacjami
Podstrony / opisy kategorii – 2500 – 3000 znaków ze spacjami
Opisy produktów: 1800 – 2200 znaków ze spacjami
Wpisy na bloga: 4000 i więcej znaków ze spacjami
Wszystkie opisy powinny wnosić pewną wartość, na przykład w przypadku podstron niech będzie to dokładny opis tego, co się na nich znajduje, zaś wpisy na bloga powinny dostatecznie wyczerpywać dany temat. Jeżeli dodany opis kategorii będzie wymagał od użytkownika dłuższego scrollowania, można również umieścić go na dole strony.
Pomimo, że na dobrą sprawę są to tylko 3 główne aspekty, to rozbijają się na kilka mniejszych części, z czego do każdego z osobna trzeba włożyć odpowiednią ilość pracy. Pozycjonowanie sklepu nie będzie skuteczne, jeżeli któryś z nich zostanie pominięty.
Skuteczne pozycjonowanie stron – czy może być równie skuteczne w przypadku eCommerce?
Nawet jeszcze bardziej! Sklep internetowy powinien posiadać odpowiednio skategoryzowane produkty, co przekłada się na kilka, bądź nawet kilkanaście podstron samych kategorii. Każda ta podstrona to dodatkowe miejsce do przeprowadzenia optymalizacji, która może pomóc wnieść się na wyżyny wyszukiwarki. Wykonując zasady pozycjonowania wszędzie tam, gdzie to możliwe, istnieje duża szansa na maksymalne wykorzystanie potencjału sklepu. W większości przypadków, klasyczne witryny mają o wiele mniejsze pole do popisu pod względem pozycjonowania, co warto mieć na uwadze.