Zapraszamy Cię na rozmowę Agaty z Bartoszem Gadzimskim z firmy Zenbox. Będzie o tym co to jest transfer, dlaczego domeny są za 1 zł i jak wybrać serwer? Oczywiście serwer, na którym postawisz swoją stronę internetową lub sklep.

Na pewno niejednokrotnie stawałeś przed istotnym z wielu względów wyborem: jaki hosting wybrać! Prowadząca od lat nie ma tego problemu, bo jest zadowolonym klientem jednej z firm hostingowych, ale pamięta jak kiedyś i ją ta decyzja dopadła i musiała jakiś serwer pod swoje blogi wybrać. Nie było to proste zadanie, zwłaszcza że nie bardzo wiedziała skąd wziąć informacje o tym, jakiego transferu potrzebuje, co oznaczają te dziwne skróty przy specyfikacji poszczególnych opcji i gdzie to wszystko sprawdzić. A jak wiadomo serwera nie zmieniamy co miesiąc i jest to raczej decyzja na wiele lat.

Ponieważ tak jak wspomnieliśmy, Agata jest zadowoloną klientką jednej z firm hostingowych, a konkretnie z Zenbox, poprosiła jej założyciela o wyjaśnienia czym się kierować przy wyborze hostingu, jak sobie z tym wszystkim poradzić i o co chodzi z tą chmurą, czyli hostingiem w chmurze.

Serdecznie zapraszamy Cię do posłuchania, niekoniecznie w celu przekonania Cię do przejścia na Zenbox. Po prostu warto coś tam o tych serwerach wiedzieć i wiedzieć też, z czym to się wszystko wiąże.

Jak wybrać firmę hostingową? Na co zwracać uwagę chcąc zakupić domenę i jak wybrać serwer?

Najlepiej o hosting podpytać znajomych albo zajrzeć w Social Media. Wszystkie firmy oferują podobne usługi, różnią się szczegółami. Np. Zenbox chcąc uprościć płatności rozlicza na podstawie ruchu na stronie – unikalnych użytkowników. W przypadku Zenbox także postawiono bardzo mocno na obsługę klienta.

Czym są tajemnicze skróty takiej jak DNS czy DNSSEC, SSH, CPU itd.? Czy to z pozycji zwykłego blogera, czy właściciela sklepu internetowego jest istotne?

Są to potrzebne rzeczy, ale one są wypisane w celu zabezpieczenia zarówno użytkownika, jak i hostingodawcy – jeśli coś się zepsuje, strona zaczyna wolniej działać lub wolno działa, to można się do czegoś odnieść. Można sprawdzić, czy właściciel strony przekroczył jakieś limity, czy z kolei wina leży po stronie hostingodawcy.

Co oznacza transfer, gdy kupujemy hosting?

To po prostu przesyłanie danych po sieci. Zupełnie jak w przypadku telefonów komórkowych, gdy mamy internet. Obecnie oferowany jest bardzo duży więc nie trzeba się tym przejmować. Transfer wykorzystywany jest przy wejściach na stronę – ściągane są dane ze strony – im więcej ludzi odwiedza stronę tym więcej transferu jest wykorzystywane.

Jak często robić kopie zapasowe, czyli tzw. backupy?

Kopie zapasowe zwykle tworzy się raz na dobę, jednak w Zenbox backup robiony jest cztery razy dziennie co 6 godzin. Taki backup przechowywany jest 3 miesiące, bo czasem klienci proszą o przywrócenie danych po tak długim czasie.

Bartek odpowiada też na pytania takie jak:

  • Co oznacza hosting w chmurze?
  • Czy można samemu stworzyć stronę internetową – czy można samemu zainstalować stronę na hostingu i jak podpiąć domenę?
  • Jak zadbać o rewelacyjną obsługę klienta?
  • Czy zenbox nadaje się dla sklepów internetowych?
  • Dlaczego domeny kosztują 1zł, a potem przedłużenie jest o wiele droższe?

Jeśli chcesz skontaktować się z Bartkiem to chyba najlepiej przez LinkedIn

Zachęcamy Cię także do sprawdzenia strony podcastu Firma On-Line.