Wydaje Ci się, że aby osiągnąć prawdziwy sukces musisz spędzać w pracy większą część swojego dnia? Myślisz, że aby być kimś, powinieneś zostawać po godzinach i się przepracowywać? W takim razie masz szczęście, że trafiłeś na ten artykuł. Dzięki niemu zrozumiesz, że się myliłeś!

Mimo błędnie zakorzenionych w Polsce powiedzeń ciężka praca nie zawsze popłaca. Oczywiście, bez poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na wykonanie danej rzeczy, nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. To jednak nie znaczy, że musisz harować całymi dniami i czuć się winny, kiedy odpoczywasz. Odpoczynek jest niesamowicie istotną kwestią. Zaraz dowiesz się dlaczego.

Dlaczego powinieneś odpoczywać?

Wielu największych przedsiębiorców twierdzi, że prawdziwym wyzwaniem była dla nich nauka odpoczywania. Dlaczego mamy aż taki problem z pozwalaniem sobie na relaks? Według psychologów duża część z nas musi mieć zaplanowane wszystko, co do minuty. Łącznie z odpoczynkiem, o ile w ogóle uwzględnia go w swoim planie dnia. Dopiero wtedy takie osoby mają wrażenie, że ich życie jest poukładane i „nie marnują czasu”. Nie wiedzą one jednak, jak szkodliwe może być dla nich takie zachowanie. Kolejną przyczyną jest także mylenie pojęcia odpoczynek z bezczynnością. Do tego przejdziemy jednak w dalszej części artykułu.

Tak się składa, że to właśnie odpoczynek pozwala nam osiągać prawdziwe sukcesy. Pomijanie go w swoim planie dnia może prowadzić do tragicznych skutków. Po pierwsze, istnieje spora szansa na osiągnięcie wypalenia zawodowego. Warto jednak wiedzieć, że w momencie, w którym nie pozwalamy na regenerację naszego ciała, narażamy coś znacznie istotniejszego. Nasze zdrowie.

Ciągły stres obniża odporność naszego organizmu. Co więcej, jeśli nie jesteśmy wypoczęci, nasza wydajność znacznie spada. Nie możemy się także skupić. Z tego powodu, na wiele zadań musimy poświęcić więcej czasu. Nie jesteśmy w stanie wypełnić wszystkich naszych obowiązków i musimy przełożyć je na następny dzień. Kolejną opcją jest, zostanie dłużej w pracy, póki ich nie skończymy. I tym sposobem koło się zapętla, a my coraz bardziej się wypalamy.

Z czego to wynika? Zdajesz sobie pewnie sprawę, że na urządzeniach elektrycznych bardzo często umieszczona jest informacja o tym, ile czasu mogą być one włączone. Jeżeli nie pozwolimy im na odpoczynek, możemy w łatwy sposób doprowadzić do ich przegrzania. Nasz brak cierpliwości sprawi, że zamiast poczekać na ponowne skorzystanie z maszyny po 15 minutach, musimy czekać na jej powrót z serwisu. O ile w ogóle da się ją jeszcze naprawić! A teraz wyobraź sobie, że nasze ciało jest taką maszyną. Ono również zasługuje na odpoczynek i regenerację. Dopiero wtedy pozwoli nam znowu pracować na pełnych obrotach.

Jak odpoczywać?

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które nie potrafią odpoczywać, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Tego da się nauczyć! Co więcej, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważne jednak aby robić to w odpowiedni sposób.

Najlepiej zacząć od małych kroków. Spróbuj poświęcić pół godziny na spacer lub czytanie książki. Pamiętaj jednak, by nie była ona związana z Twoim zawodem! Nie możesz także mylić odpoczynku z bezczynnością. Jakie są między nimi różnice?

Bezczynność to moment, w którym do absolutnego minimum ograniczamy wszelki rodzaj aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Jest to na przykład każde przeglądanie śmiesznych filmików na Instagramie lub oglądanie nowego programu rozrywkowego. Nie zrozum nas źle, taki rodzaj relaksu również jest nam potrzebny. Pamiętaj jednak, że nie przywróci on pełni naszych sił. Takie właściwości ma dopiero odpoczynek.

W przeciwieństwie do bezczynności odpoczynek polega na wykonywaniu czynności. Czynności te muszą być jednak przeciwieństwem tego, czym zajmujemy się na co dzień. Dopiero w tym momencie będziemy w stanie przywrócić równowagę naszemu organizmowi. Z tego względu, jeżeli chcesz prawdziwie zregenerować swoje siły, musisz znaleźć swój indywidualny sposób na odpoczynek. Przykładowo, osoby, które wykonują pracę siedzącą, w swoim wolnym czasie powinny zażywać dużo ruchu. Jeżeli ich praca odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, ruch ten powinny wykonywać na świeżym powietrzu. Osoby, które zajmują się pracą analityczną, powinny oddać się zajęciom, które pobudzą ich kreatywność. I tak dalej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Według badań wydajność każdej osoby spada po mniej więcej dwóch godzinach intensywnej pracy. Z tego powodu warto, abyśmy po takim czasie robili sobie krótkie przerwy.

Kolejną, niezmiernie ważną kwestią jest sen. To on pozwala nam na utrwalenie zdobytych informacji i wyciszenie się. Dzięki niemu jesteśmy w stanie naładować swoje baterie. W miarę możliwości pozwól sobie na 8 godzin snu. Zadbaj także o to, by wywietrzyć swoją sypialnię przed spaniem. Jeżeli masz problemy ze spaniem, postaraj się ograniczyć korzystanie z urządzeń elektrycznych na minimum godzinę przed planowanym zaśnięciem. To powinno pomóc.

Teraz wiesz już, jak dużą wagę ma prawidłowy odpoczynek. Mamy nadzieję, że uda Ci się znaleźć idealny sposób na relaks. Pamiętaj także, by nie odkładać odpoczynku dopiero na weekend! Powinieneś znaleźć na niego czas każdego dnia.