Zatrudniasz osobę, która nie przykłada się do swoich obowiązków? A może co gorsza, wcale ich nie wykonuje? Taki leniwy pracownik z pewnością zaburza funkcjonowanie całego zespołu. Co więcej, możemy założyć się, że działa Ci również na nerwy. Zostań z nami, aby dowiedzieć się, co zrobić z taką osobą. Czy zwolnienie jej jest jedynym wyjściem?

Jak rozpoznać leniwego pracownika?

Lenistwo pracowników może objawiać się na różne sposoby. Czasem ciężko jest je dostrzec. Istnieje jednak kilka zachowań, które powinny zapalić u Ciebie czerwoną lampkę.

1. Spóźnianie się do pracy

Pierwszą taką rzeczą jest notoryczne spóźnianie się do pracy. Oczywiście, każdemu może zdarzyć się taka sytuacja, w końcu nie ma chyba osoby, która nie lubi spać. Jednak jeżeli spóźnień jest więcej, wiedz, że powinieneś zareagować. Gdybyś policzył ilość nieprzepracowanego czasu takiego pracownika w ciągu całego miesiąca, mogłaby z tego wyjść spora suma. A to jest niesprawiedliwe zarówno w stosunku do Ciebie, jak i pozostałych pracowników.

2. Niewywiązywanie się na czas z obowiązków

Kolejną, łatwą do sprawdzenia kwestią jest niewywiązywanie się z obowiązków i opóźnienia w oddawaniu pracy w ustalonym terminie. Oczywiście, tutaj również może zdarzyć się tak, że pracownik potrzebował więcej czasu na wykonanie jakiegoś zadania. Jednakże, jeżeli dotychczas dana rzecz zajmowała mu 2 godziny, a nagle na jej wykonanie potrzebuje ich aż 6, to wiedz, że coś jest nie tak. Prawdopodobnie, zamiast przeznaczać swój czas na pracę, taka osoba marnowała go na długie rozmowy ze współpracownikami lub przeglądanie internetu.

3. Unikanie zadań

Ostatnią rzeczą, która z pewnością powinna zwrócić Twoją uwagę, jest ciągłe unikanie zadań, proszenie o pomoc pozostałych pracowników i zrzucanie na nich części obowiązków. Każdy pracownik, niezależnie od stażu pracy może od czasu do czasu mieć jakieś dodatkowe pytania lub problemy z wykonaniem danego zadania. Jednakże, jeżeli osoba ta wcale nie próbuje wypełnić swego obowiązku i od razu szuka pomocy u innych, wiedz, że prawdopodobnie masz do czynienia z leniwym pracownikiem, któremu po prostu nie chce się wykonać danej rzeczy.

Czy problem na pewno leży po jego stronie?

Zanim posądzisz pracownika o lenistwo, musisz zadać sobie jedno istotne pytanie. Zastanów się, czy aby na pewno problem nie leży po Twojej stronie. Może okazać się, że nie potrafisz motywować swoich pracowników, nie płacisz im wystarczającej pensji lub ich nie doceniasz. Co więcej, może być też tak, że jesteś zbyt wymagający, a tempo pracy, które narzuciłeś, sprawia, że zadania są po prostu niemożliwe do wykonania. W takiej sytuacji nie ma co się dziwić, że pracownicy nie dają z siebie 100% normy. Co jednak zrobić, jeśli Ty starasz się być jak najlepszym szefem, a pracownik dalej nic nie robi?

Co zrobić z leniwym pracownikiem?

Prawdopodobnie w takiej sytuacji od razu myślałbyś o zwolnieniu pracownika. Jednak istnieje kilka kroków, które powinieneś wykonać przed podjęciem tak ciężkiej decyzji.

Szczera rozmowa

Zastanów się, czy kiedykolwiek spytałeś się pracownika, dlaczego wykonuje swoją pracę tak, a nie inaczej? Postaraj się, by przeprowadzić taką rozmowę w spokojny i życzliwy sposób. Dzięki temu możesz poznać prawdziwe przyczyny jego zachowania. Pracownik może również podpowiedzieć Ci, co mógłbyś ulepszyć w firmie.

Co więcej, jeśli zadania wykonywane przez danego pracownika były wcześniej bezbłędne, tym bardziej powinieneś z nim porozmawiać. Być może w jego życiu prywatnym dzieje się coś, co nie pozwala mu się skupić na pracy. Zamiast dodawać mu dodatkowego stresu i go zwalniać, dowiedz się, jak możesz mu pomóc.

Dodatkowa motywacja

Może okazać się, że ten pracownik potrzebuje dodatkowej motywacji do pracy. Niekoniecznie musi to być motywacja finansowa. Czasem wystarczy, byś bardziej docenił swojego pracownika i pochwalił go za wykonane zadanie. Dzięki temu pokażesz mu, że jest istotną częścią Twojego zespołu.

Ostrzeżenie

Próbowałeś już obu elementów opisanych wyżej, a postawa pracownika dalej się nie poprawiła? Przyszedł czas na to, byś ostrzegł go i poinformował, że jeżeli nie zmieni swojego podejścia, po prostu go zwolnisz. Daj pracownikowi określony czas na zmianę zachowania i jeśli w dalszym ciągu nic się nie polepszy, przejdź do następnego punktu.

Zwolnienie

Jeżeli finalnie zdecydujesz, że nie jesteś w stanie zmienić zachowania takiego pracownika, pozostaje Ci jego zwolnienie. Niektóre osoby po prostu nie potrafią pracować inaczej i w ich przypadku taki krok będzie jedynym wyjściem.

Leniwy pracownik – podsumowanie

Teraz wiesz już jak rozpoznać leniwego pracownika. Zdajesz sobie również sprawę, że zwolnienie takiej osoby nie powinno być pierwszym „rozwiązaniem problemu”. Pamiętaj, by przed podjęciem ostatecznych kroków najpierw z nim porozmawiać. Postaraj się dowiedzieć, w czym leży prawdziwy problem. Jeżeli okaże się, że to Ty lub niektóre z procedur są temu winne, będziesz wiedział, nad czym powinieneś popracować.