Black Friday to dzień, na który czeka wielu z nas. Pomimo tego, że w Polsce to święto nie jest jeszcze aż tak popularne, jak za granicami kraju, z roku na rok coraz więcej osób się do niego przekonuje. Czytaj dalej, by poznać więcej informacji na temat tego dnia. W artykule będziemy także wykorzystywać dane z raportu Shoper.pl.

Czym właściwie jest Black Friday?

Black Friday lub tak zwany Czarny Piątek to dzień, w którym sklepy oferują największe promocje. Jest to zatem idealny moment na duże zakupy. Święto to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i tradycyjnie przypada ono na ostatni piątek listopada. Dzień ten rozpoczynał w Stanach sezon zakupów przedświątecznych. Inne kraje równie chętnie przyjęły to święto do siebie i zachowały jego tradycyjną datę.

W ten dzień sklepy stacjonarne i internetowe oferują zniżki od kilku do kilkudziesięciu procent. Za granicą można spotkać się nawet z rabatami do 90%! Zniżki dotyczą praktycznie każdej branży. Najwięcej osób tego dnia zaopatruje się jednak w markowe ubrania, elektronikę i akcesoria. W Polsce rabaty te nie są aż tak wielkie, przynajmniej na razie. Jednakże z roku na rok ich wartości wzrastają. Z tego właśnie względu coraz więcej Polaków z niecierpliwością czeka na każdy kolejny Black Friday.

Black Week i Cyber Monday, czyli daty, które również warto znać

Coraz częściej można spotkać się także z określeniem Black Week, czyli Czarnym Tygodniem. Wiąże się to z ciekawymi promocjami trwającymi przez cały tydzień. Zazwyczaj wygląda to jednak tak, że rabaty z każdym kolejnym dniem Czarnego Tygodnia wzrastają, a najwyższą wartość osiągają właśnie w Czarny Piątek.

Nie możemy także zapomnieć o Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałku. Dzień ten przypada trzy dni po Czarnym Piątku. Czym się różni? Tradycyjne w ten dzień odbywały się największe promocje w sklepach internetowych. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na zakupy internetowe nawet w Czarny Piątek.

Co o Black Friday sądzą Polacy?

W wielu Polskich mediach przed każdym Black Friday można przeczytać, że nie ma sensu czekać z zakupami na ten dzień. Wynika to z tego, że każdy zainteresowany, bez problemu jest w stanie znaleźć wartości obniżek z innych krajów. Widząc te dysproporcje, można odnieść wrażenie, że zakupy w Polsce faktycznie się nie opłacają.

Mimo wszystko, tak jak już wspominaliśmy, z każdym kolejnym Czarnym Piątkiem, możemy trafić w Polsce na coraz lepsze okazje. Właśnie z tego powodu liczba zainteresowanych tym świętem stale rośnie. Przyjrzyjmy się danym zaprezentowanym przez portal Shoper.pl.

Możemy bez problemu zauważyć faktyczny wzrost zainteresowania Czarnym Piątkiem wśród Polaków. Co więcej, pamiętajmy, że dane te pochodzą jedynie z portalu Shoper! Pewne jest to, że zainteresowanych jest o wiele więcej.

Co podczas Czarnego Piątku najchętniej kupują Polacy?

Według raportu Shoper.pl pięcioma najpopularniejszymi branżami podczas Black Friday 2019 w Polsce były:

  • Zdrowie i uroda
  • Dom i ogród
  • Odzież
  • Elektronika
  • Artykuły dla dzieci

Możemy zatem zauważyć, że branże te nie różnią się od tych, które są popularne podczas Black Friday w innych krajach.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok zakupy Polaków podczas Czarnego Piątku stają się coraz bardziej rozważne. Wynika to z tego, że niektóre sklepy podejmowały się w tym czasie wielu prób oszustwa. Sklepy te między innymi zawyżały wcześniej ceny swojego towaru, by podczas Black Friday przywrócić je do poprzednich wartości. Z tego względu powstało wiele stron z porównywarkami cenowymi, które wyłapują tego typu oszustwa.

Polacy przed dokonaniem zakupów w ten dzień sprawdzają także, czy wybrany przez nich sklep internetowy posiada:

  • polską stronę
  • łatwy do znalezienia i przede wszystkim zgodny z prawem regulamin
  • certyfikat SSL, który gwarantuje przeprowadzenie bezpiecznych transakcji
  • informacje dotyczące wysyłki, reklamacji i zwrotu towarów
  • dane kontaktowe firmy

Jak przygotować się na Black Friday?

Odpowiednie przygotowanie się na ten dzień, nie powinno stanowić żadnego większego problemu. Jedyne co musisz zrobić, to porządnie zaplanować swoje zakupy. Zastanów się nad tym, co faktycznie chciałbyś kupić. Może masz jakiś wymarzony produkt na swojej liście zakupowej, którego nie kupiłeś z powodu wysokiej ceny? Bardzo prawdopodobne jest to, że będzie on przeceniony podczas Czarnego Piątku! Polecamy Ci także wcześniejsze sprawdzenie cen poszukiwanych przez Ciebie produktów. Nie zapomnij również o porównywarkach cenowych!

Black Friday w Polsce — o czym warto pamiętać?

To już wszystkie najważniejsze informacje o Czarnym Piątku. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy wypada Black Friday w 2021 roku, szykuj się na zakupy 26 listopada. Nie zapomnij także o tym, by zaznajomić się z raportem Shoper.pl: https://www.shoper.pl/blog/5-rzeczy-ktore-wiemy-po-black-friday-2019/