Praca, która do tej pory sprawiała Ci ogromną satysfakcję, nagle zaczęła Cię męczyć? Zniechęcasz się na samą myśl o przetrwaniu kolejnego dnia w pracy? A może z niecierpliwością czekasz do weekendu, by wreszcie odpocząć? Jednak skąd wiedzieć, czy to zwykłe zmęczenie, czy już wypalenie zawodowe? Zostań z nami, by poznać odpowiedź.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Jeżeli wykonywana przez ciebie praca zawsze sprawiała Ci przyjemność, a nagle na samą myśl o niej czujesz zniechęcenie i przemęczenie, wiedz, że prawdopodobnie masz do czynienia z wypaleniem zawodowym. Niestety, ale to zjawisko jest powszechne. Czym właściwie jest?

Mówi się, że jest to stan wyczerpania danej jednostki. W głównej mierze wynika z odczuwania długotrwałego stresu. Poza samym przemęczeniem w jednostce zaczyna rosnąć również frustracja. Jednak skąd to wszystko właściwie się bierze?

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe najczęściej wynika z przeciążenia pracą. W obecnych czasach ludzie posiadają multum obowiązków. Ich ilość może być przytłaczająca i niezwykle stresująca. A jeśli czytasz nas regularnie, powinieneś już wiedzieć, ile szkód niesie ze sobą stres. Niestety, wypalenie zawodowe również jest jego skutkiem.

Człowiek może z różnych powodów odczuwać ten stan. Niektórzy mogli trafić na nieprzyjemnego szefa, który potrafi jedynie wytykać im błędy i przekazywać kolejne obowiązki. Szef ten nigdy nie pochwalił ich za żadne działanie, więc zaczynają odczuwać niezadowolenie i przestają być pewni swych umiejętności. U innych przyczyną może być mylne wyobrażenie wyglądu ich pracy. Spodziewali się, że ich zadaniem będą same ciekawe rzeczy, a rzeczywistość pokazała coś innego. Świetnym tego przykładem może być założenie własnej działalności przez jakiegoś artystę. Na początku wydawało mu się, że jego praca będzie związana jedynie z tworzeniem swojej sztuki. Niestety okazało się, że mając własną działalność, musi wypełniać także mnóstwo papierkowej roboty. Jeżeli jego firma urośnie, może okazać się, że samego czasu na tworzenie zostaje mu niewiele. I takim sposobem, osoba, która chciała spełniać się artystycznie siedzi po uszy w papierkach.

Kolejną przyczyną wypalenia zawodowego może być pomijanie odpoczynku. Najczęściej dotyczy ono pracoholików. Pamiętaj, że każdy powinien zregenerować swoje siły po dniu pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie odpoczywać, zajrzyj do jednego z naszych ostatnich artykułów.

Objawy wypalenia zawodowego

U każdego człowieka wypalenie zawodowe może wyglądać inaczej. W końcu każdy z nas inaczej reaguje na nadmierny stres.


Najczęściej można zauważyć:

  • brak satysfakcji z wykonywanej pracy
  • problemy ze snem
  • spadek odporności
  • bóle głowy
  • podwyższone ciśnienie
  • problemy z układem pokarmowym
  • chroniczne zmęczenie
  • problemy emocjonalne
  • problemy z koncentracją
  • irytację

Wszystkie te objawy prowadzą do obniżenia wydajności z pracy, a także poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli zbyt długo będziesz ignorować objawy wypalenia zawodowego, może się to skończyć nawet wizytą w szpitalu. W najcięższych przypadkach mogą pojawić się również myśli samobójcze.

Fazy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe najczęściej składa się z trzech faz:

I faza – wyczerpanie emocjonalne

Dana osoba odczuwa zmęczenie, na które nie działają dotychczasowe formy odpoczynku. Do tego dochodzi ogólne wyczerpanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

II faza – depersonalizacja

Jednostka zaczyna odcinać się od swoich współpracowników lub klientów. Niechętnie podejmuje się rozmów i przestaje interesować się utrzymywaniem więzi. Przestaje się również angażować w pracę.

III faza – utrata wiary w siebie

Jednostka traci wiarę w swoje umiejętności. Negatywnie ocenia każde swoje działanie. Wydaje jej się, że niepotrzebnie marnuje czas na wykonanie jakiegoś zadania. Myśli, że w końcu i tak nie zrobi go poprawnie.

Skąd wiedzieć, czy to już wypalenie?

Każda osoba od czasu do czasu może czuć się przemęczona. Czy da się jakoś sprawdzić, że Twoje objawy faktycznie oznaczają wypalenie zawodowe? Otóż istnieje wiele testów, które pomogą Ci sprawdzić, czy borykasz się właśnie z tym problemem. Do najpopularniejszych z nich zalicza się LBQ, czyli kwestionariusz wypalenia zawodowego, a także MBI.

Wypalenie zawodowe najczęściej dotyczy branż, które wymagają częstych kontaktów z ludźmi. W tej grupie znajdują się zatem kierowcy, nauczyciele, pielęgniarki i psycholodzy.

Jak się wyleczyć?

Jeżeli już wiesz, że zmagasz się z wypaleniem zawodowym, powinieneś zadbać o kilka kwestii.

Odpocznij

Tak jak już wspominaliśmy, prawidłowy odpoczynek jest niezwykle istotną rzeczą. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Powinieneś również przykładać większą uwagę do swojej diety. Niedostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest ogromnym błędem. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie i kupujesz gotowe jedzenie do odgrzania, wybieraj dania z dobrym składem. Możesz także pomyśleć o zakupie cateringu dietetycznego. Jest to droższa, ale niezwykle wygodna opcja.

Zmniejsz swój stres

Znajdź optymalne dla siebie metody walki ze stresem. Możesz spróbować medytacji, jogi lub zajęć tanecznych. Pomyśl również o udaniu się na profesjonalny masaż. Dzięki niemu doskonale się rozluźnisz.

Udaj się do specjalisty

Wizyta u specjalisty będzie jedną z najlepszych decyzji, które możesz podjąć. Możesz być pewny, że dzięki temu otrzymasz indywidualne, dostosowane do siebie rady. Pamiętaj jedynie, by wybrać prawdziwego profesjonalistę. Upewnij się, że dana osoba jest odpowiednio wykształcona.

Znajdź nowe hobby

Nowe i ekscytujące dodatkowe zajęcie może pomóc Ci oderwać myśli od pracy. Co więcej, prawdopodobnie zredukuje również poziom Twojego stresu. Postaraj się, by przeznaczyć na nie, chociaż chwilę każdego dnia.

Doceń siebie i swoje umiejętności

Postaraj się spojrzeć na siebie i swoje dokonania pozytywnym okiem. W końcu z jakiegoś powodu otrzymałeś daną pracę. Twój szef musiał zauważyć w Tobie potencjał. To, że zmagasz się z wypaleniem zawodowym, wcale nie zmniejszyło Twoich umiejętności. O ich ocenę możesz także poprosić kogoś bliskiego.

Zmień pracę

Poza wizytą u specjalisty zmiana pracy jest drugą, najtrudniejszą rzeczą znajdującą się na tej liście. W końcu to właśnie ta praca zapewnia Ci pieniądze. Przed zwolnieniem możesz podjąć próbę rozmowy ze swoim szefem. Wyjaśnij mu, czego oczekujesz od danej pracy. Być może uda wam się porozumieć, a Ty znowu zaczniesz odczuwać satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Jednak, jeżeli tak się nie stanie, zmiana pracy może okazać się konieczna. Na tym etapie możesz obrać dwie ścieżki. Albo zostaniesz w swojej branży, tylko zmienisz obecną firmę, albo przekwalifikujesz się i zaczniesz zupełnie od nowa w innym zawodzie.

Dlaczego warto się za to zabrać?

Teraz wiesz już, czym jest wypalenie zawodowe. Jeżeli ten artykuł uzmysłowił Ci, że Ty również się z nim zmagasz, nie ignoruj tego problemu. Im dłużej będziesz lekceważył występujące objawy, tym Twoje problemy bardziej będą się nasilać. Być może, w obecnej sytuacji, nie czujesz się na siłach, by podjąć walkę o samego siebie i swoje samopoczucie. Pamiętaj jednak, że taka walka jest najlepszym, co możesz dla siebie zrobić. Trzymamy za Ciebie kciuki i wiemy, że jesteś w stanie tego dokonać.